#HultajCzyta – „Wayne Gretzky. Opowieści z tafli NHL”, Wayne Gretzky, Kirstie McLellan Day

Artysta na lodowej tafli – tak można by podsumować wyczyny Wayne’a Gretzkiego, najlepszego hokeisty wszech czasów.

Dla laika NHL i hokeja to pasjonująca podróż po świecie twardych facetów, śmiganiu na łyżwach po tafli lodowiska i emocjach. Gretzky był w tej rzeczywistości kimś więcej niż wybitny gracz. Był, i pewnie wciąż jest, ikona tego sportu. Lider wszech czasów w bramkach, asystach, punktach (gole + asysty), wykreowanych golach czy hat-trikach.

Po lekturze „biografii” nasuwa się myśl, że tak naprawdę książka jest przede wszystkim historią NHL z opowieściami o Waynie Gretzkym w tle. Oczywiście, nie jest to wadą tej książki. Pasowałoby to do wzmianki z okładki, że przez całą karierę najlepszy hokeista w historii NHL chronił swą prywatność. Cóż, na pewno nie zmienił postępowania i kontynuuje to zachowanie.

Mocną stroną „Wayne Gretzky. Opowieści z tafli NHL” jest narracja bazująca głównie na anegdotach i historiach związanych z graczami NHL, począwszy od jej początków, po współczesność. Od czasów, gdy zawodowstwo była postrzegane jako nieprzystające graczom, do okresu, gdzie wielomilionowe kontrakty zawodników nikogo nie dziwią. Meczów rozgrywanych bez warstwy solidnych ochraniaczy i kasków, do współczesnego medialnego show. Porywająca lektura.

„Wayne Gretzky. Opowieści z tafli NHL”

Wayne Gretzky, Kirstie McLellan Day

Wydawnictwo: SQN

Rok wydania: Marzec 2017

Tłumaczenie: Michał Kolasiński

Liczba stron: 400

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *