#HultajCzyta – Marzenia vs Codzienność

W latach 70-tych XX wieku na obozie dla uzdolnionej młodzieży spotyka się szóstka nastolatków. Pełni marzeń, wiary w talent i chęci podboju świata.

Zakładają grupę „Wyjątkowych”, pierwszy krok na drodze ich przyjaźni. Początek blisko 30-letniej historii opisanej w powieści.

Przez długi czas zastanawiałem się, czy nie zatytułować recenzji „Wyjątkowi – tylko z nazwy”. Powieść Wolitzer czyta się dobrze, lecz nie jest porywająca. Jest mówiąc kolokwialnie „taka zwyczajna”, ze wzlotami i upadkami, radością i smutkiem, sukcesami i porażkami. Przez to „Wyjątkowi” są poprawnie napisaną, ale niezbyt wyróżniającą się opowieścią o życiu. Takim, jakie większość z nas, ludzi wchodzących lub tkwiących w dorosłości znają.

Później pomyślałem, że to za ostra ocena w sumie przyzwoitej powieści obyczajowej. Wiadomo, w poszukiwaniu natchnienia czytelnik natknie się na taki tytuł w sieci i od razu negatywnie nastawi się do „Wyjątkowych”. Nie twierdzę, że książka jest wydarzeniem roku, co sugeruje opis z okładki. Daleko jej również od dna. Marketing i kolorystyczna okładka zrobiły swoje – sięgnąłem po nią.

Wolitzer napisała solidne „czytadło”, idealne na jesienne wieczory. Skrojona pod czytelnika, który znajdzie w niej siebie, mniej lub bardziej spełnionego, walczącego o marzenia lub jedynie z nostalgią je wspominającego, szukającego siebie. Jak to w życiu bywa.

„Wyjątkowi”, Meg Wolitzer, Wydawnictwo: W.A.B., Tłumaczenie: Wiesław Marcysiak, Liczba stron: 528, Rok wydania: 2016.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *