#HultajCzyta – „Opowieść o Kullervo”, J.R.R. Tolkien

„Opowieść o Kullervo” to tolkienowska wersja biblijnego Hioba, mroczniejsza, brutalniejsza i osadzona w świecie fantasy.

Tytułowy Kullervo jest ucieleśnieniem morza nieszczęść. Wychowuje się u wuja Untamo, który zabił jego ojca, a następnie uprowadził jego matkę i rodzeństwo. Dorasta w pogardzie i poniżeniu. Kilkakrotnie wuj próbuje go zabić. Pewnego dnia postanawia odmienić los i w jego sercu rodzi się chęć zemsty. Jednak nie ukoi ona jego bólu, wręcz przeciwnie, spotęguje ogrom zła i cierpienia.

„Opowieść o Kullervo” to na pewno gratka dla miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena. Jedna z pierwszych prób literackich autora „Władcy pierścieni”, stanowiąca podwaliny pod rodzącą się sagę o losach świata.

Sama opowieść zajmuje jedynie kilkadziesiąt stron, jednak książka wzbogacona jest o teksty oryginalne w języku angielskim, zdjęcia odręcznie spisanych notatek autora oraz opracować badaczy dorobku wybitnego pisarza. To nie jest pozycja do przeczytania, bardziej do przestudiowania i wejścia za kulisy powstawania podwalin twórczości jednego z najbardziej oryginalnych autorów XX wieku.

„Opowieść o Kullervo”, J.R.R. Tolkien, Wydawnictwo: Prószyński i Ska, Liczba stron: 272, Rok wydania: Listopad 2016.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *